Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květen (25.-27. úkol)

1. 9. 2008

Květen (25. - 27. úkol) 

25. Každé jaro se ve vesnicích, chatařských osadách i v zahrádkářských koloniích rozléhá ten povědomý hukot nebo svistot - ano, majitelé pozemků se s veškerou dostupnou technikou směle vrhají na své trávníky, každé dva týdny je pečlivě sekají a posléze hrdě obhlížejí svá celodenní díla. Bojové heslo zní: ani jedna rostlinka nesmí vyčnívat nad pečlivě zastřiženou fazónu, nic nesmí narušit jednolitou zeleň. Když si však člověk jenom pohledem porovná tyto pečlivě udržované trávníky s přirozenou loukou, hned na první pohled vidí obrovský rozdíl - a tím nemyslím výšku rostlin, ale především počet různých druhů, které se na tomto prostoru nacházejí. Odborníci mají tento rozdíl v druhové pestrosti přesně zjištěný . . . a tak mne napadá: vy víte, kolik druhů  rostlin se právě u vás vyskytuje na dokonale sekaném trávníku a na blízké přirozené louce? Pokud ne, tak nezbývá nic jiného, než si na těchto dvou biotopech vymezit čtverec 1x1 metr a pečlivě zaznamenat všechny nalezené a bezpečně poznané rostliny. Jistě i vám vyjdou zajímavá čísla . . . A když jsme u toho: až bude za pár let celá Evropa pečlivě sestříhána do ukázkového trávníku, bude to mít nějaký vliv na přírodu nebo vlastně  nic nejde?

26. V jedné odborné publikaci jsem se dočetl, že hned za likvidací stanovišť jsou celosvětovým problémem rostlinné a živočišné invaze, tedy masivní výskyt nepůvodních druhů v daném prostředí. Pokud si říkáte: ,,To je sice hezké, ale nás se to vůbec netýká...", tak jste na omylu, protože i do naší republiky se nejen v prehistorii, ale i v současnosti neustále dostávají některé druhy až z velmi dálné ciziny  řada z nich se prý u nás i velmi agresivně rozmnožuje. O tom se ostatně můžete ve svém okolí přesvědčit sami - vaším cílem totiž bude, najít ve svém působišti co nejvíce rostlinných či živočišných invazních druhů a odhadnout, jaké původní tuzemské druhy postupně vytlačují z jejich stanoviště. Potom pak již pro vás bude hračkou rozpoznat onu nebezpečnost invazí.

27. V mnoha přírodovědných filmech z tropické přírody jsou vidět mohutná termitiště, tedy stavby malého slepého hmyzu, který přesně organizován buduje své nepřehlédnutelné příbytky. A nepotřebuje k tomu žádné stavební plány, zdlouhavé jednání s úřady, nábory pracovníků, úvěry bank ani kontrakty na přísun stavebního materiálu. A co ty, hrdý člověče, dokážeš vybudovat alespoň model takového termitiště? Jsi opravdu pánem všeho trvorsta, nejvyšší predátor a nejschopnější stavitel? Zkus a uvidíš!

Výsledky

kolektiv

od kud

25

26

27

celkem

Čejka           

Mníšek p. B.

9

9

9

241

Ginkgo           

Praha

9

8

10

228

Rejsci        

Prostějov

8

7

9

222

Stopaři E  

Červená Voda

6

8

7

206

Bobeš                

Bory

7

6

3

170

Bobříci          

Praskolesy

7

4

x

167

Ml. Myslivci      

N. Hrady

x

7

x

136

Klub MOP    

Jeseník n.O.

9

x

x

85