Jdi na obsah Jdi na menu
 


Září (1. - 3. úkol)

5. 2. 2008

Září (1. - 3. úkol)

1. Jistě znáte ty základní houbařské zkazky: „Houba vyroste za jeden den”, „Jak se na houbu jednou pohlédne, tak již neroste”,... jak je to ale doopravdy? Navrhujeme vám učinit jednoznačný experiment, který obě předchozí tvrzení buď potvrdí či vyvrátí. Vaším úkolem totiž bude zjistit, o kolik milimetrů (?) vyroste běžná lesní houba právě za 24 hodiny.
     Určitě vás také bude zajímat spousta dalších otázek (která houba roste nejrychleji, zda houba roste více do výšky či klobouček, závislost na okolních podmínkách,...), které však ponecháváme již na vás.

2. Nejnovějším hitem všech stavebních firem je při nabídce nových domů uvádět „jak daleko je obydlí od nejbližší přírody“ - ano, „bydlení uprostřed přírody“ je zejména pro městské lidi mohutným lákadlem (chápu však, že pro obyvatele opuštěné hájenky někde v lesích to takový trhák není).
     A jak jste na tom vlastně vy? Pokud budeme za onu „přírodu“ považovat přirozené prostředí, kde člověk může zaslechnout pouze hlasy ptáků, jak daleko máte vy klubovnu (třídu, místo schůzek,...) od takové nejbližší přírody? Jak dlouho vám trvá, než se do této „přírody“ průměrnou chůzí dostanete? A jak daleko do přírody mají členové vašeho kolektivu - všichni stejně nebo je na tom někdo trochu lépe?

3. Jen si to představte: na procházce s tím vaším velkým hafanem se vám v lese ztratilo vodítko i s obojkem, okolo brousí nějaký navztekaný myslivec výhružně hledící na psa bez vodítka (což odporuje zákonu a tedy hrozí, že psa nemilosrdně zastřelí) a tak honem, co dělat? Inu, nic jiného nezbývá než vytáhnout tkaničky a z přírodního materiálu honem zkusit vyrobit nouzový obojek. Naštěstí je okolo plno surovin a tak honem do díla...
     Ano, čtete dobře: vaším cílem bude pouze z přírodního materiálu vyrobit nouzový obojek pro psa. Věřím, že jej také vyzkoušíte a tím prověříte jeho kvalitu.

Výsledky

kolektiv

od kud

1

2

3

celkem

Bimbrlata          

Jaroměř

9

9

9

27

Čejka           

Mníšek p. B.

9

9

9

27

Klub MOP    

Jeseník n.O.

7

8

10

25

Bobeš                 

 Bory

7

8

9

24

Stopaři E  

Červená Voda

9

8

7

24

Rejsci        

Prostějov

8

6

9

23

Ginkgo           

 Praha

6

9

7

22

Sůvy                       

 Praha

6

6

10

22

Bobříci          

Praskolesy

9

9

3

21

Kajky            

  Hostivice

7

8

6

21

Ml. Myslivci      

N. Hrady

6

8

6

20

Skaláci         

  Uh. Brod

5

6

6

17

Devaterka    

Ml. Boleslav

4

6

5

15

Smajlíci        

 Olbramovice

6

8

x

14

Vydra               

Miličín

7

6

x

13

Jestřábník           

  Brno

x

7

x

7